Nowe wymogi ws. świadectw energetycznych budynków

Od marca 2015 roku osoby, które budują domy na własny użytek, nie będą musiały przygotowywać świadectw energetycznych.

Od marca 2015 roku osoby, które budują domy na własny użytek, nie będą musiały przygotowywać świadectw energetycznych. Inni będą zobowiązani do sporządzania świadectw i przeprowadzania okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.

Nowe przepisy mówią, że właściciel, najemca czy zarządca zapewnia przygotowanie świadectwa energetycznego dla budynku lub jego części jedynie w przypadku jego sprzedaży, zbycia lub najmu. Obowiązek ten nie będzie dotyczył już osób, które budują nowy dom na własny użytek. Świadectwa nie będą też wymagane dla budynków, które przeznaczone są do mieszkania przez 4 miesiące w ciągu roku, a także dla domów wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 metrów kwadratowych. Świadectwa będą ważne 10 lat. Konieczne będzie sporządzenie ich wcześniej, jeśli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, które mają wpływ na zmianę charakterystykę energetyczną budynku.

Nie zmienia się przepis, że do uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbudowę wciąż wymagana będzie projektowana charakterystyka energetyczna, która poinformuje o potencjalnym zużyciu energii przez dom.

W świadectwach pojawią się nowe dane. Trzeba będzie podać informację na przykład o wielkości emisji CO, procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii, a także informacje o sprawności systemów ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i chłodzenia.

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków obowiązują w Polsce od 2009 roku. Zwracają one uwagę na parametry techniczne konstrukcji i instalacji, a także źródła ciepła.

Wypełnij formularz




    Dane kontaktowe

    Oferta