System grzewczy musi pokrywać wszystkie straty powietrza, które występują poprzez przenikanie oraz przez wentylację.
System grzewczy musi pokrywać wszystkie straty powietrza, które występują poprzez przenikanie oraz przez wentylację. Można wyróżnić trzy rodzaje systemów grzewczych: ogrzewanie promiennikowe, ogrzewanie powietrzne oraz ogrzewanie konwekcyjne.
Ogrzewanie promiennikowe to ogrzewanie powierzchni oraz przedmiotów bez ogrzewania powietrza w tym samym czasie. Ogrzewane powierzchnie ogrzewają powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się dobrze ogrzane, nawet jeśli temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Przy zdecydowaniu się na tego typu ogrzewanie, zapobiega się gromadzeniu się przegrzanego powietrza pod sufitem. Równomierny rozkład temperatury oraz niższa temperatura powietrza wiążą się z oszczędzaniem energii.
Ogrzewanie powietrzne dostarcza do budynku ogrzane powietrze. Przy ścianach zewnętrznych niestety ochładza się z powodu strat przez przenikanie. Dlatego też temperatura powietrza, które napływa, musi być wyższa niż ta, która jest oczekiwana w danym pomieszczeniu. Ogrzane powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, a co za tym idzie – mogą pojawiać się różnice temperatur między sufitem a podłogą.
Ogrzewanie konwekcyjne polega na ogrzewaniu powietrza przepływającego obok gorących powierzchni, grzejników bądź konwektorów. Ogrzane powietrze unosi się, a na jego miejscu pojawia się chłodne powietrze. W ten sposób dochodzi do konwekcji powietrza.