W tym artykule prezentujemy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z instalacji gazowej.
Instalacje gazowe są często stosowane tak w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym oraz przemysłowym. Za ich pomocą generujemy ciepło wewnątrz lokali jak również podgrzewany wodę użytkową. Zastosowanie instalacji gazowych niesie z sobą jednak pewne ryzyko, które należy uwzględnić w swoich planach oraz względem którego należy dostosować własne przyzwyczajenia. W tym artykule prezentujemy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z instalacji gazowej oraz podpowiadamy – jakie środki ostrożności należy wdrożyć oraz co daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa w czasie korzystania z instalacji.
Bezpieczeństwo a korzystanie z instalacji gazowej
Zaczynając od początku, bezpieczeństwo instalacji gazowej rozpoczyna się wraz z jej montażem. Powinien on zostać wykonany zgodnie z przepisami i obowiązującymi normami, przez wykwalifikowanego instalatora. Powinien on ustalić optymalne miejsce do ulokowania sprzętu oraz poprowadzenia wszystkich elementów instalacji. Nieodłączne jest również regularne wykonywanie przeglądów oraz realizowanie prac konserwacyjnych. Również je należy powierzyć wykwalifikowanym kontrahentom, którzy będą potrafili rozpoznać potencjalne usterki oraz podjąć środki zaradcze dopasowane do potrzeb konkretnego sprzętu.
Bezpieczne korzystanie z instalacji na co dzień
Użytkownicy instalacji gazowych muszą dbać o prawidłową wentylację wszystkich pomieszczeń. Powstające w czasie spalania gazu związki – np. dwutlenek węgla – mogą być szkodliwe dla człowieka jeśli występują w zbyt dużym stężeniu. Regularnie wietrzenie kuchni i łazienki to więc podstawowy sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa. Warto też regularnie sprawdzać instalacje gazowe pod kątem ich szczelności. Wszelkie ślady uszkodzeń mechanicznych na przewodach gazowych oraz rozwijające się plamy rdzy mogą prowadzić do potencjalnych rozszczelnień. Dlatego warto wymienić przewody na nowe od razu, gdy tylko rozpoznamy wystąpienie szkód. Warto też zabezpieczyć przewody gazowe przed wystąpieniem uszkodzeń mechanicznych w przyszłości. W tym celu można odpowiednio zagospodarować ich najbliższą przestrzeń – usunąć wszelkie ciężki i twarde przedmioty, a same przewody ułożyć w pozycji przeciwdziałającej napięciom, skręcaniu lub rozerwaniu.
Przeciwdziałanie pożarowi w pobliżu instalacji
Gaz jest środkiem łatwopalnym, który w kontakcie z ogniem stanowi poważne zagrożenie. Zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lokalu z instalacją gazową to podstawa. W tym celu warto unikać stosowania ognia, a nawet urządzeń emitujących iskry, w pobliżu instalacji gazowej. Nie należy przechowywać obok piecyków środków łatwopalnych, ani tym bardziej pozostawiać ich w stanie uruchomionym, bez nadzoru.
Konserwacja urządzeń i instalacji gazowych
Do zachowania prawidłowej i bezpiecznej pracy konieczne jest realizowanie prac konserwacyjnych oraz wykonywanie przeglądu – przynajmniej raz do roku. W tym celu warto skontaktować się z wykwalifikowanym serwisantem lub technikiem gazowniczym, który przeprowadzi niezbędne testy diagnostyczne oraz upewni się co do szczelności całego układu.