Można skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne bądź zakupić je samemu bezpośrednio. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady.
Można skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne bądź zakupić je samemu bezpośrednio. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.
Dotacje do inwestycji mają służyć obniżeniu obciążenia finansowego. Niestety ich uzyskiwanie związane jest z dodatkowymi nakładami czasu na załatwienie formalności.
Obecnie zdobycie dotacji wiąże się z koniecznością podpisania umowy z uwagi na formułę przyznawania jej jako kredytu współpracującego z NFOŚiGW. Podpisanie umowy kredytowej to dodatkowe koszty prowizji bankowej oraz ewentualne koszty odbiorów prac montażowych.
Dotację należy także rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako dodatkowy przychód, a więc korzyść majątkową.
Dotacja, która bazuje na kredycie bankowym, wiąże się ze stałym zobowiązaniem finansowym. Należy spłacać raty w czasie zależnym od wyboru formy umowy i wymagań banku.
Dotacja to kwota, której nie wyda się z własnych środków. Należy jednak zaznaczyć, że koszt inwestycji, od jakiej liczona jest dotacja, jest wyższy niż przy zakupie bezpośrednim z uwagi na dodatkowe wspomniane koszty oraz wycenę droższych rozwiązań.