Kotły do ogrzewania centralnego – ten temat poruszaliśmy już niegdyś porównując kotły gazowe, olejowe i elektryczne. Dziś chcielibyśmy porównać kotły tradycyjne z kondensacyjnymi. Każdy z nich pełni ważną funkcję w ogrzewaniu budynków i wody. Różnią się jednak między sobą budową, sposobem działania, a także wydajnością. O tych różnicach piszemy poniżej.
Kotły CO – podstawowe różnice
Jedna z najważniejszych różnic jakie występują między tradycyjnymi i kondensacyjnymi kotłami centralnego ogrzewania dotyczy układów spalinowych. W tradycyjnych kotłach spaliny wędrują prosto do komina, a w celu zapobiegnięcia przedostania się kondensatu do wnętrza kotła stosowane są specjalne elementy zabezpieczające. Kondensacyjne kotły wykorzystują energię cieplną ze spalin – są one sprowadzane do kotła, wychładzane, wskutek czego para wodna zawarta w spalinach skrapla się i oddaję energię do wody w kotle. To czyni proces bardziej wydajnym. Inne różnice między obydwoma rozwiązaniami zauważyć można w komorach spalania – w kotłach kondensacyjnych wykorzystywane są wyłącznie komory zamknięte, zaś w kotłach tradycyjnych mogą one być i zamknięte i otwarte. To jednak zamknięte komory są bardziej wydajne i sprawne.
Które rozwiązanie lepsze?
Biorąc pod uwagę powyższe różnice oraz analizy sprawności poszczególnych typów kotłów, kotły kondensacyjne wydają się być optymalnym rozwiązaniem w instalacji ogrzewania centralnego. Dla porównania: kotły tradycyjne mają sprawność sięgającą 90%, zaś kotły kondensacyjne – 107%. Dzieje się tak, gdyż lepiej wykorzystują paliwo, a co za tym idzie – mniej energii się marnuje i mniej kosztów należy ponieść na ogrzewanie. Ponadto w kotłach kondensacyjnych stosowane są nowatorskie rozwiązania, które czynią je nie dość, że wydajniejszymi, to jeszcze łatwiejszymi w eksploatacji oraz ekologicznymi. Takie właśnie kotły kondensacyjne do ogrzewania centralnego znajdziesz w ofercie firmy Instal-Mark z Warszawy. Zapraszamy!