W ostatnim artykule pisaliśmy o ogrzewaniu podłogowym w łazience podając argumenty oraz rozwiązania techniczne, które sprzyjają wyborowi tego systemu ogrzewania w specyficznym pomieszczeniu jakim jest łazienka. Dziś przejdziemy z łazienki do kuchni i zastanowimy się nad wykorzystaniem ogrzewania podłogowego w tym właśnie miejscu.
Ogrzewanie w kuchni jest ważne!
Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, w którym ogrzewanie odgrywa istotną rolę, wszak przebywamy w nim dość dużo czasu w ciągu dnia. Jednakowoż ogrzewanie tego pomieszczenia w tradycyjny sposób może się okazać trudne ze względu na ulokowanie kaloryferów. W związku z koniecznością zamontowania w kuchni elementów takich jak zlewozmywak czy blaty, miejsca na kaloryfer może po prostu zabraknąć. Wyjściem z tej sytuacji może być instalacja ogrzewania podłogowego. Jest ono niewidoczne – grzejniki nie zajmują przestrzeni na ścianach ani na podłodze, co nie zaburza aranżacji wnętrza, a dodatkowo gwarantuje równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Znaczy to, że temperatura podłogi powinna być niezbyt ciepła, lecz dostosowana do temperatury skóry człowieka.
Montaż ogrzewania podłogowego w kuchni – o czym pamiętać?
Najlepszym momentem na instalację ogrzewania podłogowego w kuchni jest budowa nowego mieszkania – na tym etapie jest to dużo prostsze niż w sytuacji mieszkań już użytkowanych. Na tym etapie możliwe jest również dobranie materiału do budowy podłogi, który będzie współgrał z systemem ogrzewania. Przykładowo, terakota lub kamień świetnie przewodzą i akumulują ciepło, co czyni system ogrzewania bardziej efektywnym. W montażu ogrzewania podłogowego warto pamiętać, by rozplanować umiejscowienie pętli grzewczych ta, by nie znajdowały się one pod meblami (które grzania raczej nie potrzebują).
Planujesz ogrzewanie połogowe w swoim domu? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Instal-Mark, która od lat działa w tym obszarze w Warszawie.