Ogrzewanie pompą ciepła

W krajach Europy Zachodniej pompy ciepła wykorzystywane są na szeroką skalę.

W krajach Europy Zachodniej pompy ciepła wykorzystywane są na szeroką skalę. W Polsce takie rozwiązanie jest wciąż mało rozpowszechnione.

Zastanawiając się nad pompą ciepła, warto na początku oszacować koszty eksploatacji w długoletniej perspektywie. Wciąż rosną ceny oleju opałowego i gazu, w związku z czym ogrzewanie pompą ciepła może być najtańsze. Urządzenie wykorzystuje 75 procent darmowej energii, która pochodzi z powietrza, wody lub gruntu. Jedynie 25 procent wytwarzane jest przez sprężarkę, która zasilana jest energią elektryczną.

Wydajność pompy ciepła zwiększa się wraz ze zmniejszaniem różnicy pomiędzy ciepłem pozyskanym ze źródła a przekazanym do instalacji grzewczej. W Polsce najlepiej zdecydować się na energię skumulowaną w gruncie jako źródła dolnego oraz system niskotemperaturowy, dzięki czemu koszty instalacji mogą zwrócić się już po siedmiu latach.

Błędy popełnione przy instalacji pompy ciepła mogą mieć poważne skutki. Dlatego najlepiej jest, jeśli instalację wykonują profesjonaliści. Dają oni gwarancję, że urządzenie zostanie zamontowane poprawnie. Błędy mogą wiązać się ze spadkiem efektywności urządzenia, niedogrzaniem budynku co oznacza wyższe koszty eksploatacji.

Jeśli dla użytkowników ważna jest ekologia, wybór pompy ciepła wydaje się oczywisty. Urządzenie jest przyjazne środowisku, podczas pracy nie dochodzi do wydzielania produktów ubocznych. W krajach Europy Zachodniej są nawet rządowe dopłaty do pomp ciepła.

Wypełnij formularz




    Dane kontaktowe

    Oferta