Kominek z płaszczem wodnym powinien być skutecznie zabezpieczany przed przegrzaniem.
Kominek z płaszczem wodnym powinien być skutecznie zabezpieczany przed przegrzaniem. Do schładzania stosuje się wężownice schładzające, naczynia przelewowe, zawory spustowe bezpieczeństwa oraz elektroniczne sterowanie kominka. Istotne są również integratory pozwalające na bezpieczne łączenie źródeł ciepła.
Wężownice schładzające chłodzą płaszcz wodny kominka poprzez odbieranie od niego nadmiaru ciepła, jeśli nie robi tego woda grzewcza w instalacji. Specjalny zawór otwiera przepływ wody z wodociągu, a zimna woda schładza płaszcz wodny i jest transportowana do kanalizacji.
Naczynie przelewowe to otwarty zbiornik, który ma zapobiegać wzrostowi ciśnienia w instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym. Montowane jest na wysokości przekraczającej najwyższy punkt instalacji. To właśnie do niego kierowany jest nadmiar wody, a ciśnienie w instalacji zachowane jest na stałym poziomie. Woda po wystygnięciu ponownie trafia do instalacji.
Zawory spustowe bezpieczeństwa otwierają się, kiedy temperatura wody przekroczy 95°C. Spuszcza on gorącą wodę i wymusza przepływ zimnej wody przez kocioł, a co za tym idzie – obniża jego temperaturę.
Proces spalania w kominku można kontrolować za pomocą nowoczesnych sterowników. Temperatura utrzymywana jest na stałym, zaprogramowanym wcześniej poziomie. Co ciekawe, za pomocą takiego sterownika można usuwać z kominka gazy za pomocą przedmuchów.
Nowoczesne instalacje grzewcze muszą posiadać integratory. Dzięki nim można zintegrować kominek z płaszczem wodnym, kotłem grzewczym, obiegiem ogrzewania podłogowego. Integratory są zróżnicowane, jeśli chodzi o rodzaj i specyfikę łączonych źródeł i odbiorników ciepła.
W nowoczesnych kominkach z płaszczem wodnym często wbudowany jest wymiennik ciepła, który przeznaczony jest do pracy w układzie zamkniętym. To on zabezpiecza przed przegrzaniem i zwiększa jego trwałość.